środa, 13 kwietnia 2011

,,Wyklęta", czyli książka pełna niespodzianek


,,Wyklęta” to pierwszy tom nowej serii autorstwa Rachel Caine. Jednak tym razem zamiast wampirów i wilkołaków pojawiają się w niej dżiny. Z początku bardzo rozbawił mnie opis tej książki. Dżiny? To chyba jakiś żart. Ku mojemu zaskoczeniu „Wyklęta” okazała się być wyjątkowo przyjemną lekturą, a dżiny interesującymi stworzeniami. Czyżby powstawał nowy trend? Były wampiry, wilkołaki, upadłe anioły. Jeśli mają być teraz dżiny w takiej formie jak przedstawiła je Rachel Caine to mogę nazwać się ich fanką.

Fabuła „Wyklętej” po przeczytaniu opisu wywołuje śmiech u czytelnika. Cassiel była bardzo potężnym i długowiecznym dżinem, ale przez swoje nieposłuszeństwo została zmuszona przyjąć ciało człowieka. Dla dżina jest to najgorsza z możliwych kar. Bohaterka poznaje słabości śmiertelników, a także kruchość ich istnienia. Musi nauczyć się akceptować swoje ludzkie słabości oraz zacząć myśleć jak istota ludzka, jeśli tego nie zrobi nie otrzyma niezbędnej dla niej do przeżycia energii, którą mają tylko Strażnicy. Zobowiązana do pomocy Strażnikom zostaje wplątana w sam środek walki. Oczywiście towarzyszyć będzie jej pewien przystojny mężczyzna.


Brzmi trochę tandetnie, a nawet powiedziałabym że żałośnie. Zabrałam się za tę książkę oczekując powieści w stylu: „szybka lektura przy której, nie trzeba myśleć”. „Wyklęta” bardzo miło mnie zaskoczyła. Fabuła z pozoru prosta jest interesująca i pomysłowa. Wątek miłosny występuje w bardzo niewielkim stopniu, co w ostatnimi czasy jest rzadkością w książkach Amberu. Otrzymujemy naprawdę wciągającą książkę, z dynamiczną akcją. Już od pierwszych stron jest ciężko się od niej oderwać.

Bohaterowie to również ogromna zaleta „Wyklętej”. Cassiel to postać, której nie da się nie polubić. Boryka się z problemami jak być człowiekiem i odrzucić swoją dżinowską naturę. Często śmiałam się z jej zachowań. Warto wspomnieć, że nie zawsze jej się powodziło. Momentami było mi jej żal, tym bardziej, że często musiała ponieść trudne konsekwencje swoich czynów. Inne postacie są również dobrze wykreowane. Zaskoczyła mnie śmierć niektórych osób. Zupełnie się tego nie spodziewałam, co rzadko się zdarza w takich książkach.

„Wyklęta” to książka, która bardzo mi się spodobała. Nie przepadam za tego typu literaturą, ale chyba powoli zaczynam ją lubić. Rachel Caine stworzyła powieść pełną akcji, którą czyta się jednym tchem. Interesujące postacie, oryginalna fabuła sprawiają, że otrzymujemy świetną powieść. Czy przeczytam następne tomy? Z pewnością tak. Nawet mam wrażenie, że kupię je w dniu premiery. Dla kogo jest „Wyklęta”? Dla każdej osoby, która ma dość manii wampirów, wilkołaków etc. oraz dla tych, którzy szukają po prostu ciekawej i dynamicznej lektury. Polecam!

6 komentarzy:

 1. Nie czytałam jeszcze książki z dżinami w roli głównej, więc ciekawość mnie zżera:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Aż boję się tego jakie następne stworzenie padnie ofiarą twórców :P Bardziej serio to cieszy mnie ta miła odmiana, w końcu swego czasu wszędzie pełno było wilkołaków, wampirów czy też zombie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale mnie zainteresowałaś! Lubię urban fantasy - kiedy akcji jest więcej niż romansu - a o dżinach czytałam niewiele i na pewno nie w takim wydaniu:)
  A z tym umieraniem bohaterów to faktycznie jest tak, jakby autorzy bali się ich uśmiercać. Przeczytałam kilka serii i niezwykle rzadko ktoś z tych "dobrych" umiera. Może to i lepiej - w Zapadlisku Kim Harrison przez kilka tomów oczy mi łzawiły, kiedy wspominana była śmierć jednej z moich ulubionych postaci.

  OdpowiedzUsuń
 4. Też przeczytałam już tą książkę i pozytywnie mnei zaskoczyła. Byłam przygotowana na typową, pełną romansu i nudnawych dialogów książkę, a "Wyklęta" zaskoczyła mnie opisem bohaterki, no i rzeczywiście, śmierć pewnych osób była zaskoczeniem. I chyba wolałabym modę na dżiny niż wampiry i zombie, bo te mi się przejadły:D

  OdpowiedzUsuń
 5. O, to musi być naprawdę ciekawa powieść :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna recenzja :) Trzeba będzie się rozejrzeć.. ;)

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty